Jak je postaven tento web?

Určitě vás nepřekvapí, že web věnovaný českým knihám o Drupalu je postaven právě na této publikační platformě. Protože z článků na mém webu Maxiorel.cz vím, že téma “jak jsem stavěl web XY” je velmi oblíbené, rozhodl jsem se s Vámi podělit také o informace o tom, jak je postaven tento web Kniha Drupal.cz.

Proč nestačila pouze základní instalace Drupalu?

Drupal obsahuje řadu užitečných modulů přímo ve své základní instalaci, ale zpravidla budete chtít nějakou doplňkovou funkcionalitu. To, že není součástí jádra Drupalu neznamená, že je to chyba. Takový je koncept Drupalu. Přirovnejme jej ke stavebnici nebo ke konceptu systému Linux. V základu dostanete mix nezbytné funkcionalit a uživatelského komfortu, zbytek si pak s potřebnými znalostmi vyladíte dle svých potřeb.

V dalším seznamu popíšu použité základní i doplňkové moduly spolu s důvodem, proč jsem je na tento jednoduchý web vůbec instaloval.

Responsivní téma vzhledu

Pokud přijdete na web, asi vás nezajímá až tak to, co je uvnitř a jaký systém jej pohání, ale hlavně vizuální stránka. Pro DrupalKniha.cz jsem chtěl použít nějaký responsivní design, aby se web dobře četl nejenom na počítači a tabletech, ale i na mobilních telefonech. Zároveň jsem chtěl zůstat u zdarma dostupných témat vzhledu pro Drupal. Sáhl jsem po tématu vzhledu Bootstrap založeném na stejnojmenné responsivní mřížce.

Použité moduly

Z modulů jádra Drupalu jsem použil základní sadu modulů dostupných při standardní instalaci. Přidal jsem ale několik doplňkových modulů, které považuji za potřebné mít i na takto jednoduchém webu:

  • Exclude Node Title - kvůli titulní straně, na které jsem nechtěl mít nadpis
  • Metatag - umožňuje doplnit metatagy pro vyhledávače a sociální sítě
  • Global Redirect - SEO vylepšení zajišťující jedinečné adresy na webu, více viz knihy
  • Google Analytics - propojení se statistikami návštěvnosti od Google
  • BUEditor - na první pohled ošklivý, na ten druhý vynikající nevizuální editor pro Drupal. Někdy mi vyhovuje lépe, než zabudovaný CKeditor, zejména kvůli možnosti měnit CSS třídy pro formátování Boostrapem
  • XML Sitemap - generátor mapy webu pro vyhledávače
  • Disqus - obsluha komentářů využívající místo komentářů zabudovaných do Drupalu systém třetí strany. Výhodou jsou notifikace i skutečnost, že nemusíte řešit spam či nabubřelou databázi při příliš velkém počtu komentářů.