Seznámení s redakčním systémem Drupal

Světu zdarma dostupných redakčních systémů postavených v programovacím jazyku PHP vládnou tři redakční systémy - Drupal, Joomla a WordPress. Drupal kombinuje dobré stránky těch dalších dvou. Je dostatečně otevřený pro další rozšiřování a přitom jednoduchý na pochopení.

Je Drupal složitý?

Starší verze (Drupal 6 a předchozí) však trpěly poněkud nesrozumitelným konceptem práce pro úplné webové začátečníky. Drupal 7 přišel s vylepšením podoby výchozí instalace a hned po jejím dokončení má uživatel připravený web pro publikaci článků, jejich třídění do kategorií, nahrávání obrázků a práci se štítky obsahu. Ještě větší uživatelskou přívětivost nabídne Drupal 8, která bude obsahovat zabudovaný vizuální editor pro úpravy obsahu. V sedmičce je nutné jej doinstalovat, což sice není nikerak složité, ale začátečníka to může odradit.

Co Drupal umí?

Základní podoba Drupalu obsahuje funkcionalitu potřebnou pro sestavení jednoduchého webového magazínu nebo osobního blogu nebo jednoduchých webových stránek pro firemní prezentaci. Umí automaticky zpracovat nahrávané obrázky, zmenšit je na příslušné rozměry nebo je jinak upravit. Nechybí mu správa uživatelů s detailním nastavením oprávnění pro uživatelské role.

Základní témata vzhledu lze měnit co se barevnosti týče. Samozřejmostí je i změna rozvržení stránky a přidávání libovolného počtu boxíků do různých míst na stránce.

Pomocí tisíců doplňkových modulů můžete funkcionalitu webu rozšířit o zpracování a přehrávání videa, pokročilé automatické úpravy obrázků, správu souborů, nejrůznější vámi definované výpisy dat, eshop s propojením na různé platební brány, formuláře nebo hotelový rezervační systém. Snadno postavíte například inzertní web.

Webhosting pro Drupal

Jedním z problémů, na které můžete při instalaci Drupalu narazit, je problémová konfigurace webhostingu. Ne každý je totiž nastaven s dostatečnými výkonovými parametry a s konfigurací PHP tak, aby na něm Drupal nebo jiné redakční systémy běžely naprosto bez problémů.

Po zkušenostech při tvorbě malých i velkých webů pro nejrůznější klienty doporučuji některý z následující trojice webhostingů pro Drupal:

Wedos s tarifem noLimit Extra
Webhosting C4
Web4U

Ze zahraničních webhostingů mohu doporučit například Hostgator, na kterém provozuji několik svých anglicky psaných webů. Chcete-li spíše vlastní server, mám velice dobré zkušenosti s Linode, kterým jsem věrný už několik let.

Kdo Drupal používá?

Drupal pohání řadu známých českých i zahraničních webů. Namátkou vybírám:

Drupal jako platforma pro vývojáře

Pokud nenaleznete v tisícovkách modulů žádný, který by splňoval vaše požadavky do doplňkovou funkcionalitu, můžete si napsat vlastní. Drupal má dobře zdokumentované a srozumitelné API. Můžete jej brát i jako platformu pro vývoj svých vlastních webových aplikací. S Drupalem totiž nemusíte řešit základní věci jako správu uživatelů a správu obsahu. Soustředíte se tak jen na další jedinečnou funkcionalitu.